25 Mart 2015 Çarşamba

Kitap Okurken Dikkatim Dağılıyor, Bende ADD mi Var?

Size hiç oldu mu?

Kitap okurken bir bakmışsınız tüm olaylardan "kopmuşsunuz", resmen gözünüz açık uyumuşsunuz.

Az önce ne okuduğunuz hakkında hiçbir fikriniz yok!

Okumuşsunuz, evet, okumaya hiç ara vermemişsiniz ama okuduklarınızı hatırlayamıyorsunuz.

Aklınız uçup gitmiş... Alakalı alakasız bir sürü şey girmiş araya.

Bir anda ayılıp, "Dur bir dakika! Az önce ne oldu?" diyorsunuz.

Aynı cümleyi, paragrafı, aynı sayfayı hatta sayfaları tekrar okumak zorunda kalıyorsunuz.

Acaba sizde ADD mi var?


Attention deficit disorder (ADD) veya attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) hem çocuklarda hem yetişkinlerde görülen bir rahatsızlık. Çocukken olmadı, yetişkinken olmaz diye bir kural da yok üstelik. 

Eğer;

 • Kitap okurken odaklanamıyorsanız/odaklanmakta güçlük çekiyorsanız,
 • İnsanlarla konuşurken odaklanamıyorsanız/odaklanmakta güçlük çekiyorsanız,
 • Yapmanız gereken şeyleri unutuyorsanız,
 • Sık sık bir yerlere geç kalıyorsanız,
 • Sık sık bir şeylerinizi kaybediyorsanız,
 • Okulda ya da işte yönergeleri takip edip bir şeyler yaparken zorlanıyorsanız,
 • Herhangi bir şeye başlamakta zorlanıyorsanız,
 • Genel anlamda dikkatiniz dağılıyor, hayallere dalıyorsanız,
araştırmaya değer bir konu. (Daha birçok belirtisi var ve hepsi aslında bir tık uzağınızda.)

Dün akşam benim başıma şöyle bir şey geldi:

Gayet harika olduğunu düşündüğüm kitabı okumaya devam ederken yukarıda anlattığım şekilde "zone out" olduğumu fark ettim. Karakter, "Gölgelerimden kurtulamam gerekiyordu," dediğinde ayıldım ve bu gölgeleri, "Herhalde şu ve şu karakterden bahsediyor," şeklinde geçiştirdim. Birkaç sayfa sonra yanıldığımı fark edip geriye döndüm ve tam bir buçuk sayfayı "gerçekten okumadığımı" fark ettim. Yazılanların hiçbirini hatırlamıyordum. Meğer, o bahsedilen gölgeler muhafızlarmış. (Kitap, Magic Study/Büyü Ustası.)

Herkesin başına gelebilir mi? Gelebilir.

Fakat bana kesinlikle ilk defa olmuyor. Geçmişte de hep olmuştur. Bazen ara sıra olur, ben bunu kafaya takmam ve "atladığım" kısımları bir kez daha okurum. Ancak elimdeki bu kitapta niyeyse defalarca tekrar eden bir durum oldu. Dikkatimi toplamak için kendimi zorladığım anlar oldu. 

Tabii ki kitabı okurken rahat bir pozisyonda olmak, dikkati dağıtacak şeylerden (bazıları için müzik, televizyon sesi) uzaklaşmak, iki işin arasında kitap okumaya çalışmamak gibi şeyler de önemli. 

Ancak ben bunları da denemiştim. Gayet sessiz bir ortamda kitap okurken de dikkatim dağılabiliyor.

Birçok insanın "kafasını veremediği için" kitap okuyamadığını biliyor muydunuz? 

Sonra dün gece psikolojik sorunlara/psikiyatrik bozukluklara odaklanan yabancı bir forumda ADD'si olan veya şüphelenen insanların kitap okumayla ilgili yazdıklarını okudum. ADD teşhisi konulan biri, kesinlikle hiç kitap okuyamadığını ancak gittiği okullarda gayet başarılı olduğunu ve kitap okumadan akademik başarılar kazandığını yazmıştı. Diğer biri, ADD'si olan eşinin de aynı şekilde kitap okuyamadığını ve kitap okumayı hızla giden bir arabanın içinde camdan bakmaya benzettiğini eklemişti. Yazılanlar düşünmeye değerdi.

Stres ve yaşadığımız binbir türlü şey, buna halk olarak ilk elden tecrübe ettiklerimiz de dahil, hepimizi mutlaka etkiliyor. Bazen kafamızı toplamak da boşaltmak da zor. Ancak odaklanma problemi sürekli karşınıza çıkıyorsa, önce benim gibi oturup bu konuyu araştırın derim. Çözüme giden ilk yol sorunu tespit etmek. Bunun teşhisini tabii ki alanında uzman bir doktor koyabilir.

15 yorum:

 1. Okurken milyon kere gelmiştir bu başıma. Gözlerim satırları takip ediyor ama ne okuduğumu anlamamakla kalmıyor, başka alemlere dalıyorum :/ Araştırmak lazım, Türkçe kaynaklar vardır umarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için teşekkürler. = ) Çok okuyan kitlede kimlerin bunu deneyimlediğini merak ediyordum. Dilimizde bu rahatsızlığa "Dikkat eksikliği bozukluğu" (DEB) demişler. Bu şekilde de araştırmak lazım bir ara.

   Sil
  2. Onu da yazman iyi olmuş. Ben hep söylüyorum ama dikkatin dağılıyordur bende de var diye geçiştiriyorlar. Demek ki bu sorun yani geçiştirmemek lazım.

   Sil
 2. Kendimi bildim bileli hep bir dikkat eksikliğim vardır, hatta ilkokulda sınıf öğretmenimin falan da dikkatini çekmişti. Kitap okurken sürekli ufacık şeyler dikkatimi dağıtır. Ama şimdiye kadar hiç bunun bir tıbbi hastalık olabileceği aklıma gelmemişti. Bu yazı dikkatimi çekti gerçekten, araştıracağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İçindeki okuma sevgisini yok etmemesi çok güzel. Belki de tam tersi etki yapmıştır. = ) Ben bu sorunu çözmek için meditasyona başvurmayı düşünüyorum.

   Sil
 3. Selam selam! Uzun yorucu günlerden sana geldim :) Ben bu konuda şanslı kesimdenim galiba. Çok nadir olur bana bu; yani beni oyalayacak başka bir şey yoksa ortamda ve modumda isem çok kendimi vererek ve dikkatli okurum. Akademik makaleler ve kitaplar da okuduğum için özellikle dağılmamam gerekiyor yoksa ödev mödev hak getire! O yüzden ADD değil de bazen akademik çok şey okuduğum için edebi eserlerden uzaklaşıp yabancılaşıyorum, o oluyor bende.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şanslısın tabii ki. = ) Maşallah diyelim.

   Sil
 4. Surekli geliyor basima. Hemen hemen her kitapta oluyor. -_-Cok sinir bozucu bir durum. Eskiden bu kadar degildi ama son bir kac senedir cok fazla artti. Ozellikle birileriyle konusurken de kopmalar yasamaya basladim. :/ Ne okuyordum ben yaa, ne konusuyorduk, ne yapiyordum, ne icin kalkmistim ayaga... gibi bir dolu sikayetim var. Cok arastirdim ama senin soyledigin rahatsizliga hic denk gelmemistim. Demekki iyi arastiramamisim. Birde soyledigini arastirayim. Doktorlar stresten veya kansizliktan diyip gecistiriyorlar burada. -_- Elime iki kutu kan ilaci verip gonderiyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neredeyse her şikayette, söz gelimi grip ya da baş dönmesinde bile anında antibiyotik yazdıkları için şaşırmadım aslında. Gerçekten ülkemiz sağlık konusunda çok ama çok geride. Bir avuç bilim insanını ayrı kefeye koyarak söylüyorum. Araştırmalarında ADD (dikkat eksikliği bozukluğu) ve ADHD (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) olarak iki ayrı rahatsızlığı inceleyebilirsin.

   Sil
 5. Benim için durum kitabına göre ya da o sıralarki durumuma göre değişiyor ama başıma fazlaca kez gelmiş bir durum. Okuyor ama algılayamıyorum bazen okudum diyip geçtiğim sayfaları hiç anımsamıyorum. Sonra bağlantılı bir olay olduğu vakit dönüp tekrar okumam gerekiyor. Artık o hallerimi biraz biliyor olduğum için ya kitabı bırakıyor, ya da değiştiriyorum. Bazen araya bir bölüm anime dizi film falan sıkıştırıp beyni rahatlatmak da işe yarıyor.

  Ancak gürültü çok fazla etkilemiyor beni onu söyleyebilirim. Okul günlerimden gürültüyü kafamda yok saymayı öğrenmiştim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Koptuğum anlarda kısa molalar veriyorum şu sıralar. Kitabı bırakıp kısa bir süreliğine şöyle bir dolaşmak da iyi geliyor bana. Fiziksel hareket zihnime de etki ediyor.

   Sil
 6. Önemli bir konu dikkat eksikliği...ve çoğumuzda da var. Genelde hiperaktivite ile birlikte çocukluk çağında görülüyor ama tabi yetişkinlerde de olabiliyor. 3 çeşidi var. Tabi ki tedavisi de var. İlaç tedavisi veya psikoterapi (bilişsel davranışçı) ile kontrol altına alınabiliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğiniz dikkat eksikliği çeşitleri hangileri? Yukarıdaki yazıda ADD'ye değindim ama ADHD'nin benzer izler taşıyan bir rahatsızlık olduğunu yorumlarımda belirttim. Üçüncüsü nedir? Yazarsanız herkes araştırmalarında faydalanabilir. = )

   Sil
 7. Bende de oluyor. Okuduğum sayfadan bir şey hatırlamadığımı fark ediyorum. Sinir bozucu bir durum.

  YanıtlaSil
 8. Merhabalar. Bende sadece ve sadece kitap okurken oluyor. Onun dışında ne yanında taşıdığım şeyleri yada gideceğim yere ne zaman hangi saatte gideceğimi unutmuyorum. Kitap okurken de sürekli oluyor bu çok kötü durum.Şu an çok zorluk çekiyorum. Üniversite okuyorum sınavlardan geçemiyorum hocalarıma diyorum onlar oku oku yaparsın diyor ama olmuyor. Araştırıp çözümünü bulan varsa lütfen yardımcı olun bana şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil

Yeni Yazılar E-Posta Adresine Gelsin!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...