15 Şubat 2016 Pazartesi

Alışveriş Notları: İki Öykü Kitabı

Yeni bir alışveriş yazısı! Bu sefer konumuz Türk yazını.

Geçenlerde D&R'da kalemine hayran olduğum Sait Faik'in öykü kitaplarından Semaver'i alırken yanına bir de Kürk Mantolu Madonna ile tanıdığım (ve takdirimi kazanan) Sabahattin Ali'nin öykü kitaplarından Yeni Dünya'yı ekledim. İki yazarın da romanları ve şiirleri olsa da özünde ikisi de öykücü ve öykü benim de hem okumaktan hem yazmaktan keyif aldığım bir janr. "Romanları" derken, aslında Kürk Mantolu Madonna için novella da denilebilir.


Bu iki kitaptan Semaver'i neredeyse derhal okudum ve kitaptan en çok beğendiğim öyküler, kitaba adını da veren "Semaver", bana göre bir Sait Faik hikayesinin tanımı olabilecek "Stelyanos Hrisopulus Gemisi" ve "Bir Takım İnsanlar" oldu. Bu sonuncusunu roman olanıyla karıştırmamak gerekiyor. (1944'te Medar-ı Maişet Motoru romanı da bu isimle sunulmuş.) 

Şu anda Yeni Dünya'yı okuyorum fakat henüz sadece iki hikayeyi geride bırakabildim. Kitabın arka kapağında da alıntısıyla yer alan ilk hikaye "Asfalt Yol" tek kelimeyle çarpıcıydı. 


#currentlyreading #neokuyorum Çok sevdiğim, aslına bakılırsa en sevdiğim yerli yazarın, Sait Faik'in #semaver isimli toplama öykü kitabını okuyorum. Bakın zamanında Haldun Taner onun için ne demiş: "Türk hikayeciliği Ömer Seyfettin'den sonra Memduh Şevket Esendal, Fahri Celalettin gibi ustaların sürdürdüğü bir türdü. #sabahattinali, Refik Halit'in memleket hikayeciliğine diyalektik bir görüş katmış ve bu yeniliği ile 1940'ların tek ismi olmuştu. Sait Faik ise onların yapmadığı bir şeyi yaptı. Bir konuyu değil, yaşamın bir parçasını işliyordu. Bir tez savunmuyor, bir yaşantıyı yansıtıyordu. İnsan sevgisi dolu, doğa sevgisi dolu bir yüreği vardı. Neye baksa bu sevgi ile ısınıyor, ışıklanıyordu. Biz ancak o el attıktan sonradır ki en önemsiz görünen insanların ve şeylerin zevkine eriştik." #saitfaik #saitfaikabasıyanık #öykü #hikaye #türkçe #türkedebiyatı #okumakgüzeldir #kitaplarıseviyorum #kitapblogu #kitapoku #reading #turkishliterature #bookstagram #williamshakespeare #readersofinstagram
Derya İMER AYDINLIK (@vampirellaninguncesi) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Siz en son hangi kitapları aldınız?
Herkese keyifli okumalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yeni Yazılar E-Posta Adresine Gelsin!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...