19 Mayıs 2013 Pazar

Top 10: Gerçek Problemler

The Broke and the Bookish‘in bu haftaki Top Ten Tuesday listesi, ciddi sorunlara değinen kitaplara yönelik. Ben de Türkçe'leştirdiğim adıyla "Gerçek Problemler" etkinliğine genç yetişkin romanlarıyla katılıyorum. Bu listedeki kitaplarda, karakterlerin hastalık, şiddet, zorbalık ve taciz gibi gerçek ve önemli problemleri var.


Sen de katılmak istersen, cevaplarını yorum olarak gönder.
Blogun varsa, blogunda konuyu işle ve sonrasında linkini gönder!*Orta dereceli spoiler alarmı.  1. Crank (by Ellen Hopkins) Kristal meth bağımlılığı, sorumsuz baba, kötü yola iten erkek arkadaş... Ne ararsan var.

 2. Dreams (by Daniela Sacerdoti) Ana karakterinde obsesif kompulsif bozukluk var. Aynada saatlerce saçını düzeltiyor, ellerini kanayana kadar defalarca yıkıyor.

 3. Never Fall Down/Asla Pes Etme (by Patricia McCormick). Komboçya'daki soykırımı anlatıyor. Ek olarak, ana karakter köle/işçi/asker çocuk kitabın çoğunda hasta ve etraf hastalıktan ölen insan dolu. Bu insanların derdi anlatmakla bitmez.

 4. Breathing Under Water (by Alex Flinn) Öfke kontrolüyle ilgili bir roman.

 5. Sexy/Seksi (by Joyce Carol Oates) Cinsel kimlik ve cinsel istismar konuları işleniyor.

 6. Before I Fall/Ben Ölmeden Önce (by Lauren Oliver) Zorbalık ve şiddetin birçok çeşidi var.

 7. The Hunger Games/Açlık Oyunları (by Suzanne Collins) Adı üstünde açlık ve sefalet temaları işleniyor. Bunun dışında çeşitli şiddet türleri ve diktatörlük de cabası.

 8. There You'll Find Me/Beni Orada Bulacaksın (by Jenny B. Jones) Ağabeyinin vefatından sonra bir türlü toparlanamayan bir ana karakteri var.

 9. Ashes/Küller (by Ilsa J. Bick) Kitabın başında karakterin hastalığını öğreniyoruz. Bunun yanı sıra şiddet ve korku dolu bir hayatı olduğunu görüyoruz.

 10. The Elite/Elit (by Kiera Cass) Prince Maxon'ın sırlarından biri.

1 yorum:

 1. Mertcan Ölçer19 Mayıs 2013 17:05

  Ben de katıldım! :D
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=4912789905575&set=a.2952408777272.2125343.1472980740&type=1

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...