18 Mayıs 2013 Cumartesi

İnceleme: Asla Pes Etme

Never Fall Down/Asla Pes Etme, tarihin en kirli sayfalarında yer alan soykırımlardan birini, verilere göre 3.3 milyon Kamboçyalının acımasızca öldürüldüğü rejimi bir çocuğun gözünden anlatıyor. Bir anda oluyor her şey. Kızıl Kmerler Arn'ın yaşadığı kasabaya geliyor ve dört sene boyunca sürecek, milyonların açlıktan, hastalıktan, çalışmaktan öleceği ve öldürüleceği, ailelerin sonsuza dek parçalanacağı korkunç rejim başlıyor.İlk olarak eğitimliler ve toplumun aydın kesimi yok ediliyor. Sonra köylüleri çocuklarından ayırıp ayrı tarlalara sürüyorlar. Ölene kadar pirinç ekilecek, gerekirse ölünecek ama yine de pirinçler ekilecek, biçilecek ve toplanacak. Köle gibi çalışan bu insanlar, bir lokmayı zor bulacaklar. Yok olacaklar. İşte böyle bir yerde, Arn isimli bir çocuk hayatta kalma mücadelesi veriyor. Ne yapabilir ki demeyin! O elinden gelen her şeyi ve daha fazlasını yapıyor.

Gerçek hayattan uyarlanmış bu öykü, bugün Savaş Çocukları Derneği'nin kurucusu ve Uluslarası Af Örgütü'nün bir temsilcisi olan Arn-Chorn Pond isimli sıradışı insanın Kamboçya katliamında yaşadıklarını kurgusal dokunuşlarla aktarıyor.

Bu acı ve önemli konuyu, yazar Patricia McGormick gençlerin anlayabileceği bir tonda aktarmayı başarmış. Unutulmaması gereken bu tarih parçasını, Arn-Chorn Pond  "Yaşadıklarımı hiçbir çocuğun yaşamasını istemem," diyerek bir kez daha anlatmış. Ortaya ise gerçekten sarsıcı bir eser çıkmış.


Orijinal Adı: Never Fall Down
Yazarı: Patricia McGormick
Anahtar Kelimeler: Kamboçya, Katliam, Tarih, Umut.
Puan: 4

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...