22 Ocak 2014 Çarşamba

Özel Dosya: Tarihi Genç Yetişkin Romanları

YA Historical Fiction, layıkıyla yazıldığında işlediği dönemin büyüsünü genç yetişkin türüne taşıyan muhteşem kitaplar çıkıyor ortaya. İşte bu yeni özel dosya yazımda türün birkaç örneğine şöyle bir göz atalım.


Venom/Karanlık Sular


Bu roman, Rönesans döneminde Venedik'te geçiyor. Kitabı daha önce okuyup yorumlamış ve yazarıyla bir röportaj yapmıştım. Dilerseniz, yorumumu okuyun ve röportajın keyfini çıkarın.

Vixen/Fettan


Vixen/Fettan, 1920'lerde ABD'de geçiyor. Chicago'daki meşhur flapper tarzına ilgi duyanlar bir göz atmalı. Kitabı daha önce okuyup yorumlamıştım, yazıma bakmadan geçmeyin.

Prophecy of the Sisters/Kehanet


Kitap, 19. yüzyılın sonunda ABD, New York'ta geçiyor. Gotik romanlara ilginiz varsa, şöyle bir bakmakta fayda var. Kitaba ilişkin yorumum ise burada.

The Luxe/Lüks


19. yüzyılın son yılında ABD, Manhattan'da geçiyor. Bu kitap, özellikle Historical Romance türüne meraklı olanların mutlaka ilgisini çekecektir.

Gilt

En yakın arkadaşı Catherine Howard tarafından Henry VIII'in sarayına getirilen Kitty'nin öyküsünün anlatıldığı kitap, Tudor kurgularına meraklı olan okurlara yönelik.

*Aşağıdaki diğer kitaplar da türü araştırmak isteyen okurlara yol gösterebilir. 


Keyifli okumalar!

4 yorum:

 1. Phillipa Gregory'nin serileri de fena değil özellikle Tudor meraklıları için...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, çok popüler. = ) Bir tane de genç yetişkin türünde yazmıştı en son: Changeling. 15. yüzyılda İtalya'da geçiyormuş. İlgimi çekti doğrusu.

   Sil
  2. Kitap Türkiye'de yok sanırım?

   Sil
 2. Sanırım Karanlık Sular'ı okuyacağım. Bakalım beğenecek miyim? Eline sağlık. Daha fazla YA Tarihi Kurgu çıkar umarım da bu özel dosya kısmı kabarır :)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...