15 Aralık 2013 Pazar

İnceleme: No One Else Can Have You

Küçük kasabada büyük cinayet.
Kathleen Hale'in ilk romanı, tüyler ürpertici bir imgeyle açılıyor. Altı yüz seksen sekiz nüfuslu küçük bir kasabada büyük bir cinayet söz konusu olan. Fakat böylesine ciddi bir açılış yapan kitap, ilk başlarda aralara serpiştirilmiş gibi duran komedi kırıntılarına, ilerleyen sayfalarda kendini tamamen teslim ediyor.Kitabın gözü Kippy Bushman'ın en iyi arkadaşı ya da öyle olduğunu düşündüğü kız, Ruth Fried, bu cinayetin kurbanı. Bu korkunç suçun arkasında kimin olduğunu öğrenmek için tabii ki tüm kitabı okumak gerekiyor. Fakat kitap, bunları sanki bir kenar süsü gibi işliyor. Ön planda olan daha çok Kippy'nin psikolojik durumu, babasıyla ve çevresindeki insanlarla örülü özel yaşamı.What if I keep asking myself that question for the rest of my life?


Psikolojik danışmanlık yapan babası Dom ile birlikte yaşayan Kippy, daha önce birkaç kere tedavi ve terapi görmüş, çeşitli gerçek sorunları olan bir genç kız. Annesini kaybettikten sonra babasıyla toparlanabilmek için çok uğraşmışlar. Şimdi yaşadıkları, tüm kasabayı şoka uğratan olay, üzerine tuz biber ekiyor. Yazar ise tüm bunları tebessüm ederek, esprili bir tonda anlatıyor. Yer yer absürt olaylarla da karşılıyoruz. Örneğin; kitabın bir noktasında geri dönülmesi icap eden terapi grubunda anlatılanların tek amacı okuru güldürmek olsa gerek. Yazar, bir cinayet romanı gibi başlayan kitabını komedi unsurunu git gide artırarak farklı bir yola sokmuş. Kippy, cinayetteki sır perdesini aralamaya çalıştığında akla acemi ve gülünç dedektifleri getiriyor.

Kitapta kimi düpedüz klişe, kimi özgün karakterler yer alıyor: Hafif zorba ve hayatını uçlarda yaşamış Ruth, besbelli akıldan noksan komiser Staake, yer yer kendi mesleğine ters davranışlarda bulunup inandırıcılıktan uzaklaşan Dom ve tanrının adını gereksiz yere ağzına almamak için "god" yerine ısrarla "gah" diyen bencil ve sinir bozucu kız Libby gibi.Friendship as in you and me is great, but Friendship, Wisconsin sometimes feels like a bad dream that's too boring to be called a nightmare.


2014'de okurlara sunulacak No One Else Can Have You, light tonu ve komik detaylarıyla kolay okunan ama ardında düşünecek pek bir şey bırakmayan bir kitap. Ölüm ve hastalık gibi mühim konuları işlese de.


Orijinal Adı: No One Else Can Have You
Yazarı: Kathleen Hale
Anahtar Kelimeler: Cinayet, Toplum, Psikoloji, Macera.
Puan: 3

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...